Pobunjenici su sa ovim tipom letjelice imali najviše gubitaka ali ne zbog njenih loših karakteristika već jednostavno zbog činjenice da ih je poslano u borbu najviše. Ovaj tip letjelica je iznio teret prvih borbi Alijanse i donio prve pobjede. Prije nego što je superiorni X-wing uveden u borbu Y-wing je bio udarna perjanica Alijanse. Igrao je značajnu ulogu u Bici kod Vnasa na planeti Duro i u prvoj Bitci kod Ord Biniira a spasili su nebrojene živote prilikom opsade kod An Ki`Shora kada su zaustavili Imperijalne TIE bombardere. Dvije eskadrile su učestvovale u napadu na prvu Zvijezdu smrti ali mali broj se vratio sa tog zadatka. Kako u upotrebu ulazi sve više X, A i B-wingova ove letjelice se povlače na manje zahtjevne zadatke. Iako performansama nije više u samom vrhu ostaje i dalje slovi kao pouzdana letjelica koja može primiti dosta udaraca i zadati protivniku veliku štetu.
Postoje dvije osnovne varijante, jednosjeda BTL-A4 i dvosjeda BTL-S3 i oba su naoružani sa dva Taim & Bak IX4 laserska topa koji snagu dobivaju iz Novaldex generatora smještenog u centralnom dijelu letjelice. Za napad na jako utvrđene ili oklopljene ciljeve Y-wing nosi dva Arakyd flex lansera protonskih torpeda. Lanseri su smješteni sa donje strane pilotske kabine i zaštićeni su poklopcima koji se pomiću unatrag kod otvaranja vatre. Centralni spremnik opskrbljuje svaki lanser sa po osam torpeda. Zemaljsko osoblje kod nadopune naoružanja samo mijenjaju modularni spremnik sa donje strane. Sa gornje strane se nalaze dva laka ionska topa. U A-4 jednosjednoj varijanti je trebao njima upravljati kompjutor ali njegove performanse su bile tako slabe da je još tokom probnih letova uklonjen a ionski topovi su montirani u zakočenoj poziciji prema naprijed iako neki piloti postavljaju topove zakočene prema natrag i tako ih koriste. Varijanta A-4 Longprobe je dizajnirana za izvidničke misije sa dodatnim zalihama goriva i navigacionim kompletom.
U varijanti BTL-S3 strijelac okrenut unatrag od smjera leta upravlja ionskim topovima koji se okreću 360 stupnjeva horizontalno i 60 stupnjeva okomito.
Koensayr je opremio sve varijante astromehaničkim droidom čija se predviđena pozicija nalazi iza pilotske/ciljničke kabine. Na svom mjestu droid, obično R2 ili R4 jedinica je povezan sa centralnim računalom i motri sve važne funkcije letjelice te tako omogućava sigurniji i manje naporan let posadi. Ako neki dio otkaže na letjelici letni kompjutor obavještava pilota i droida. Ako pilot nije u mogućnosti reagirati droid može samostalno učiniti neophodne radnje za uklanjanje ili lokaliziranje kvara.
Kao i većina pobunjeničkih letjelica Y-wing ima mogućnost hipersvemirskih letova ali s obzirom da nema navigacioni kompjutor sposoban za izračun skokova koristi se R2 (10 skokova) ili rjeđe R4 jedinica koja može izračunati samo jedan skok.
Dvije velike Koensayr ion mlazne jedinice koje se nalaze na krajevima krila pokreću Y-wing u realnom svemiru. Na njih su pričvršćeni po četiri potpornja koji drže vertikalna i horizontalna upravljačka krilca koja rasipaju toplinsku energiju radi manje IC detekcije letjelice te usmjeravaju mlaz iz pogona radi manevriranja letjelice.
Štitovi dobivaju energiju direktno iz pogonskih generatora. Posada može usmjeravati štit ciljano prema potrebi pokrivanja pojedinog dijela ili cjelokupne letjelice. Štit je vrlo jak ali jednom probijen ostavlja vrlo izloženu opremu letjelice podložnu oštećenjima.
Dvije kupole na vrhu pogonskih strojeva skrivaju senzorske sklopove. Svaka sadrži duplicirani Fabritech ANx-y senzorski paket koji može uslijed jakih vibracija strojeva raditi sa smanjenim kapacitetom. Uvježbani kopilot/strijelac može podesiti senzore na optimalni rad što samo pilotu vrlo teško uspijeva.
Jedinstveni poklopac prekriva pilotsko i strijelničko sjedalo. Transparičelični poklopac otvara dobar pregled unaokolo ali sprječava ga prema gore i dolje tako da ponekad piloti za motrenje tih zona postavljaju kamere. Oba člana posade sjede u Koensayr katapultirajući sjedalima. Kod dvosjede varijante pilot ili kopilot mogu neovisno inicirati katapultiranje ali se izbacuju oba člana posade. Obavještajna služba alijanse koristi modificirane Y-wingove kao glasonoše zbog male zamjetljivosti i velike hipersvemirske brzine. Ti primjerci su modificirani skidanjem ionskih topova te modificiranjem pokrova kabine za lakši i brži izlazak putnika ili za iskakanje u letu u atmosferi. Mali broj letjelica je ovako modificiran te nemaju posebnu oznaku.
Tri repulsorska motora omogućavaju lebdjenje letjelice neposredno iznad tla a uključuju se sa izvlačenjem stajnih trapova. Pilot ih kontrolira malom palicom koja se nalazi sa lijeve strane. Takva palica postoji i sa vanjske strane u nosnom dijelu te zemaljsko osoblje može kontrolirati letjelicu sa vanjske strane bez pilota u unutrašnjosti.
Sa vremenom održavanje Y-wingova postaje sve teže i kako novi bolji brodovi dolaze u upotrebu Y-wing postaje još samo jedna stranica u razvoju svemirskog naoružanja.
Letjelica: Koensayr BTL-S3 Y-wing
Proizvođač: Koensayr
Tip: lovac-bombarder dugog dometa
Dužina: 16m
Posada: Pilot, strijelac, droid
Teret: 110kg
Zalihe: jedan tjedan
Pogonski sistem: Thiodyne 03-R kriogeni akumulatori i ionizacijski reaktor
Dva Koensayr R200 ionska fisijska pogona
Letni kontrolni sistem: Subpro NH-7 avionika
Rejting pokretljivosti: 50DPF
Navigacija: R2 ili R4 droid
Hiperpogon: Koensayr R300-H motivacijska jedinica
Senzori: Fabritech Ans-5d sa PA9-r senzorom dugog dometa i
PG-7u senzorom kratkog dometa
Ciljnički sistem: Fabritech Anc-2.7 ciljnički kompjutor sa SI 5g7 "Quickscan" displejom
Cijena : 135 000 (novi), 65 000 (rabljen)
Hiperpogon multiplikator: x1
Naoružanje: Dva Taim & Bak KX5 laserska topa, dva ArMek SW-4 laka ionska topa,
dva Arakyd Flex lansera protonskih torpeda (svaki četiri torpeda)
Obrana: Chempat generator štita (snage 75 SBD)
Titanijumski pojačani alučelični trup (40 RU)
Autor/ica sarlacc • objavljeno 01.01.2004, 00:00 • 7620 puta pročitano