Snowspeeder je izrazito modificirani Incomov T-47 airspeeder. Dizajniran je prvenstveno za misije u atmosferskim prilikama. Velika većina pobunjeničkih letjelica sa repulsorima sadrži neke dijelove lovaca, koji više nisu dobri za ekstremne uvjete leta u dubokom svemiru, ali se mogu koristiti za atmosferske letove. To omogućuje pilotima da se lakše adaptiraju na letjelicu, preskačući obavezni trening. Konkretno, snowspeederi su od Y-Wing fightera preuzeli kabinu i navigacijski sistem, kao i posebno rezane dijelove njegovog oklopa - spajanog pod specifičnim kutem da bi se postigla maksimalna defleksija blasterskih udara.
Pogoni ga par repulsorskih jedinica (po jedna sa svake strane kabine) i mlaznih jedinica visoke snage. Sistem za elektroniku nalazi se izložen izvan trupa, lociran ispod energetskih konvertera laserskih topova, da bi se tehničarima Pobunjeništva omogućio lakši pristup sistemu radi popravki i održavanja.
Mehanička zakrilca za kočenje se nalaze iznad svakog repulsora, a koriste se za lakše manevriranje. Snowspeederi dostižu brzine i do 1000 km/h, sa učinkovitom brzinom u borbi od oko 600 km/h. Nemaju vanjske štitove, ali zbog veličine, brzine, dobre manevarske sposobnosti i kompaktnosti teške su mete za potencijalne napadače.
Naoružanje čine dva laserska topa (po jedan sa svake strane). Harpunski top sa vučnim kabelom standardna je oprema na većini T-47 modela, a koristi se za vuču teretnih tegljača sa repulsorima. Dodatna prednost je pokrivenost teškim durasteel oklopima.
Posadu čine pilot i topnik, okrenuti jedan drugom leđima. Kompjuterizirani sistem za ciljanje omogućuje topniku da upravlja prednjim laserskim topovima, ali kontrolu može preuzeti i sam pilot.
Letjelica je korištena u bitci na ledenoj planeti Hoth. Zbog iznimno niskih temperatura, tehničari su dogradili spiralne grijače na repulsore da bi spriječili motore od smrzavanja. Ispod mehaničkih zakrilca ugrađene su cijevi za odmrzavanje.
Speederima se, ovisno o terenu na kojem se koriste, mogu dati nazivi poput ''''sandspeedera'''', ''''swampspeedera'''' i slično. Kada se ne koriste za borbu, služe za patroliranja, izviđanja i vuču tereta.
Autor/ica sarlacc • objavljeno 01.01.2004, 00:00 • 6818 puta pročitano