Repulsorlift tehnologija (antigravitacijki pogon) dopušta vozilima da lebde nad površinom planete. Ta tehnologija se nalazi na gotovo svim vozilima, brodovima, čak i neke skupljim droidima. Brodovi koriste antigravitacijsku tehnologiju za slijetanje i polijetanje sa površine planeta. Mogućnost lebdenja nad površinom negira većinu problema vezanih uz vrste terena, jer se antigravitacijski pogon može koristiti nad bilo kojim terenom. No, ovisnost o gravitaciji planeta znači da je antigravitacijski pogon ograničen samo na površinu planeta, i ne radi u svemiru.
Antigravitacijski pogon su prvi razvili Ithorijanci sa planete Ithor, davno prije vremena Stare Republike. U početku, ova tehnologija se koristila za izgradnju ogromnih lebdećih gradova gradova jer su smatrali da je bogohulno stupiti na zemlju (zanima nas gdje su i kako živjeli prije izuma pogona?!?).
Antigravitacijeski pogoni su poketani fuzijskim reaktorom za stvaranje antigravitacijskog polja koje odbija gravitaciju planeta (efekt sličan okretanju istih polova magneta jedan prema drugom...). Ovisno od vrste pogona, visina lebdenja varira od nekoliko centimetara pa do niže orbite. Najsnažniji pogoni mogu pokretati vozila brzinom do 1000 km/h, no većina koristi ionske potisnike za dodatno ubrzanje.
Vozila koja koriste isključivo antigravitacijki pogon za kretanje (dakle nemaju mogućnost svemirskih letova nego su "vezani" za površinu) pozntiji su kao speederi. Droidi kao Mark IV patrolni droid i oružja kao Remote također su opremljeni antigravitacijskim pogonom. Dok gotovo sva vozila imaju antigravitacijski pogon, postoji i par iznimki, kao recimo Imperijalna AT serija vozila (AT-AT, AT-ST) koji koriste druge načine kretanja.
U civilnoj upotrebi, imperativ je udobnost, dok je za vojne svrhe važnija brzina i opća mobilnost. No, korištenjem ove tehnologije, omogućeno je mnogo lakše i brže pokoravanje manje razvijenih civilizacija. Zašto? Ratna logika te pravila vojne taktike jasno nalažu slabijem da se brani na teže pristupačnom terenu, te da se bori kada on to zaželi, u uvjetima koje sam stvori (gerilsko ratovanje). Dok su recimo šume i brda odlični za obranu, a pakao za napadača jer nisu u mogućnosti slati teško oružje kroz takav teren, izumom antigravitacijskog pogona, sve se to mijenja. AT-AT npr. ne može savladati prepreku visoku 10 m, ili rov dug 4 m, dok vozila sa antigravitacijskim pogonom to svladavaju kao od šale, doslovno bez imalo gubitka brzine ili mobilnosti i jedina prednost, štoviše, jedina šansa koju su te manje razvijene civilizacije imale u borbi protiv moćnijeg i brojnijeg neprijatelja, sada je nestala...
Autor/ica sarlacc • objavljeno 01.01.2004, 00:00 • 7506 puta pročitano