Scimitar bombarderi jurišnici najnovija su generacija imperijalnih bombardera. Ušli su u proizvodnju u vrijeme kada je Grand Admiral Thrawn počeo preuzimati kontrolu nad ostacima Imperija. Brod je namjenski projektiran kao atmosferski i svemirski bombarder sa mnogo boljim performansama u odnosu na standardni TIE bombarder. Projektiran je uz pomoć elitne eskadrile "Scimitar" bombardera jurišnika, najviše odlikovane aktivne bombarderske eskadrile Imperija.
Trup bombardera se sastoji od jedne centralne gondole sa dva izdužena krila solarnih ćelija. Za razliku od većine imperijalnih letjelica, Scimitar je dvosjed. Odjeljak za pilota i ciljača je u prednjem dijelu trupa i može se brzo odvojiti od ostatka letjelice u slučaju kritičnog oštećenja neprijateljskom vatrom. Osim toga, pilotska kabina se nalazi ispred krila solarnih ćelija, omogućujući neusporedivo bolju preglednost u odnosu na stari TIE bombarder.
Navigacijski i ciljnički sistemi, generator i dvostruki antigravitacijski motor smješteni su u središnjem dijelu trupa. Mlaznice anigravitacijskog sustava smještene su unutar spojnih greda trupa sa krilima zbog povećanja okretljivosti. U stražnjem dijelu trupa nalazi se spremnik bombi i ionski motor.
Scimitar se od standardnog TIE bombardera najviše razlikuje upravo u tome što ima samo jedan ionski motor i par spregnutih repulzora (antigravitacijskih motora). U svemiru je znatno brži od TIE bombardera, dok u atmosferi njegova krstareća brzina od 850 km/h odgovara brzini TIE bombardera. Međutim, upotrebom repulzora brzina pri obrušavanju raste iznad 1000 km/h. Time je Scimitar jednako brz kao i većina borbenih airspeedera, iako takva ogromna potrošnja energije znatno smanjuje učinkoviti dolet. Osim toga, repulzori uvelike poboljšavaju okretljivost, umanjujući slabu aerodinamiku trupa.
Kratko prije smrti Grand Admiral Thrawna Sienar Fleet Systems izdao je i Scimitar Mark II inačicu. Najznačajnija razlika bili su poboljšani repulzori i ionski motor, čime je krstareća brzina povećana na 1150 km/h, a obrušavajuća na 1250 km/h.
Scimitar bombarder jurišnik projektiran je s pojačanim trupom, tako da u borbi može podnijeti mnogo veća oštećenja od TIE bombardera. U skladu s vojnom doktrinom Grand Admiral Thrawna, ugrađeni su i štitovi.
Spremnik naoružanja ima mjesta za 16 concussion raketa, svaka učinkovitog dometa od devet kilometara. Rakete su dovoljno snažne za uništavanje čitave zgrade, pojačanih bunkera, teških repulzorskih speedera, pa čak i AT-AT transportera. Uz standardno naoružanje concussion raketa, Scimitar može biti opremljen i sa protonskim granatama i termalnim detonatorima. Dva laserska topa spregnute paljbe imaju napredno kompjutersko ciljanje i vrlo su učinkoviti protiv zemaljskih ciljeva.
Scimitar bombarderi jurišnici su brzo pokazali svoju vrijednost protiv Nove Republike. Cijela eskadrila bombardera (72 letjelice) vodila je napad na Mrisst, varku Grand Admiral Thrawna prije konačnog napada na Corruscant.
Naziv: Scimitar Assault Bomber (Mark I/Mark II)
Proizvođač: Sienar Fleet Systems
Tip: jurišnik/bombarder
Brzina: putna brzina 850 km/h (1150 km/h Mark II); najveća 1000 km/h (1250 km/h Mark II)
Naoružanje: 16 concussion raketa (9 km dometa); protonske granate; termalni detonatori; 2 laserska topa spregnute paljbe sa kompjuterski vođenim ciljanjem
Obrana: pojačani trup; štitovi
Autor/ica • objavljeno 29.09.2005, 08:10 • 7171 puta pročitano